ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Ορκίστηκε η νέα Βουλή - Πώς θα κάθονται οι κοινοβουλευτικές ομάδες (Βίντεο)

Δημοσίευση 17 Ιουλίου 2019, 10:00 / Ανανεώθηκε 17 Ιουλίου 2019, 12:10
Facebook Twitter Whatsapp

Στη Βουλή εκπροσωπούνται έξι κόμματα

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

«Καλή δύναμη» ευχήθηκε στους 300 βουλευτές της 18ης Συνόδου της Βουλής ο αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος, Ιερώνυμος, ο οποίος μαζί με τα μέλη της Ιεράς Συνόδου τέλεσε τον καθιερωμένο αγιασμό και την ορκωμοσία.

Αρχικά, πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία με θρησκευτικό όρκο των βουλευτών, ενώ ακολούθησε ο όρκος στο κοράνι των τριών μουσουλμάνων βουλευτών και αμέσως μετά έδωσαν πολιτικό όρκο όσοι βουλευτές το επιθυμούσαν.

Στην έδρα της Ολομέλειας της Βουλής προήδρευσε ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και Β' αντιπρόεδρος της προηγούμενης Συνόδου, Γιώργος Βαρεμένος, καθώς σύμφωνα με τον Κανονισμό της Βουλής προεδρεύει ο πρώτος τη τάξη αντιπρόεδρος της Βουλής που έχει επανεκλεγεί και είναι μέλος της νέας Βουλής.

Οι πρώτοι βουλευτές άρχισαν να καταφθάνουν από τις 10:00, ενώ ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης που έφτασε λίγο μετά τις 10:30 ευχήθηκε «καλή δύναμη σε όλους».

Στις 10:45 έφτασαν στη Βουλή ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Παναγιώτης Πικραμμένος μαζί με τον κυβερνητικό εκπρόσωπο Στέλιο Πέτσα για να ακολουθήσει λίγα λεπτά αργότερα ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος μαζί με μέλη της Ιεράς Συνόδου.

Από τις πρώτες που έφτασαν στο Κοινοβούλιο ήταν η Νόνη Δούνια η οποία εξομολογήθηκε ότι είναι πολύ αγχωτικά τα νέα της καθήκοντα.

Λίγο αργότερα έφτασε ο επικεφαλής του «ΜέΡΑ25» Γιάνης Βαρουφάκης, ο οποίος έκανε λόγο για «πολύ μικρη ευκαιρία για να γιορτάσουμε τη Δημοκρατία. Αμέσως μετά θα αρχίσει ένας νεός σκληρός αγώνας. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε σε μια τετραπλή πτώχευση. Εδώ δεν ήρθαμε για να πάρουμε θέσεις αλλά για να παλέψουμε για να μην φεύγουν τα παιδιά μας στο εξωτερικό».

Για «σκληρή δουλειά γιατί ο κόσμος έχει απαιτήσεις» έκανε λόγο ο Γιώργος Αμυράς εκφράζοντας την ελπίδα να τα καταφέρει ο νέος ΓΓ Αθλητισμού Γιώργος Μαυρωτάς.

«Καλή χρονιά στους νέους συναδέλφους» ευχήθηκε από την πλευρά του ο Γιάννης Τραγάκης ο οποίος είναι ο αρχαιότερος βουλευτής της νέας Βουλής μιας και έχει εκλεγεί επί 14 συναπτές φορές.

Υπενθυμίζεται ότι η νέα Βουλή είναι εξακομματική καθώς αποχώρησαν οι ΚΟ Ποταμιού, Ενωσης Κεντρώων, Ανεξάρτητων Ελλήνων και Χρυσής Αυγής και εισήχθησαν οι ΚΟ της Ελληνικής Μέρας και του ΜεΡΑ25. Στον νέο συσχετισμό δυνάμεων η Νέα Δημοκρατία διαθέτει 158 βουλευτές (από 75 που είχε στην προηγούμενη περίοδο), ο ΣΥΡΙΖΑ 86 (από 145), το ΚΙΝΑΛ 22 (από 17), το ΚΚΕ 15 (σταθερό), η Ελληνική Λύση 10 και το ΜεΡΑ25 9. Παράλληλα, αξίζει να αναφερθεί ότι η νέα Βουλή είναι σαφώς ανανεωμένη, καθώς αποτελείται από 112 νέα πρόσωπα εκ των οποίων όμως μόλις το 20% είναι γυναίκες (61).

Πώς θα κάθονται οι κοινοβουλευτικές ομάδες

Σε ό,τι αφορά τη νέα κοινοβουλευτική χωροταξία εντός της Ολομέλειας, στη νέα εξακομματική- αυτή τη φορά- Βουλή τις θέσεις που κατείχαν τα μέλη της ΚΟ των ΑΝΕΛ θα πάρουν εκείνα της Ελληνικής Λύσης, ενώ στα αριστερά του προεδρείου και προς τα ορεινά των εδράνων θα καθίσουν οι εκπρόσωποι του ΜέΡΑ25. Τέλος, τα έδρανα της ΧΑ θα καλύψει η πολυπληθέστερη ομάδα της Βουλής, η ΝΔ.

Εκλογή προεδρείου

Αύριο το πρωί η Βουλή θα εκλέξει τον Κωνσταντίνο Τασούλα νέο της πρόεδρο. Αργότερα την ίδια μέρα θα εκλεγούν και οι αντιπρόεδροι με τη ΝΔ, να δικαιούται 3, και τα υπόλοιπα κόμματα από έναν. Σύμφωνα δε με τις μέχρι στιγμής πληροφορίες, η ΝΔ θα προτείνει τους κκ. Αθανασίου, Κακλαμάνη και Μπούρα, ο ΣΥΡΙΖΑ τον Δ. Βίτσα και το ΚΚΕ τον Γ. Λαμπρούλη.

Προγραμματικές δηλώσεις

Τα πρώτα βήματα της Βουλής θα ολοκληρωθούν με την ανάγνωση των προγραμματικών δηλώσεων της νέας κυβέρνησης και την παροχή ψήφου εμπιστοσύνης.

Έτσι, το Σάββατο το απόγευμα, η διαδικασία θα ξεκινήσει με την τοποθέτηση του ίδιου του πρωθυπουργού και θα συνεχιστεί με τον κατάλογο των ομιλητών αλλά και τους υπουργούς.

Συνολικά θα πραγματοποιηθούν πέντε συνεδριάσεις μέχρι και το βράδυ της Δευτέρας και την ονομαστική ψηφοφορία. Αμέσως μετά θα πρέπει να οριστούν τα μέλη των κοινοβουλευτικών επιτροπών, τα οποία στη συνέχεια θα κληθούν να επιλέξουν προεδρεία.

Εφόσον διευθετηθεί και αυτή η εκκρεμότητα η Βουλή θα μπορεί να βάλει μπροστά τις μηχανές και να παράξει νομοθετικό έργο.

Αυτοί είναι οι 300 της νέας Βουλής

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου Εσωτερικών, έχουν εκλεγεί ως βουλευτές οι παρακάτω υποψήφιοι:


ΝΔ

Επικρατείας

Παναγιώτης Πικραμένος

Μαριέττα Γιαννάκου-Μαριόρη

Γιώργος Γεραπετρίτης

Τάκης Θεοδωρικάκος

Χρηστος Ταραντίλης

Α' Αθηνών

Όλγα Κεφαλογιάννη

Βασίλης Κικίλιας

Θάνος Πλεύρης

Νικήτας Κακλαμάνης

Άγγελος Συρίγος

Κωνσταντίνος Μπογδάνος

Φωτεινή Πιπιλή

Β1 Βόρειος Τομέας Αθηνών

Κωστής Χατζηδάκης

Άδωνις Γεωργιάδης

Νίκη Κεραμέως

Γιώργος Κουμουτσάκος

Θοδωρής Ρουσόπουλος

Δημήτρης Καιρίδης

Ζωή Ράπτη

Β2 Δυτικός Τομέας Αθηνών

Κυριάκος Μητσοτάκης

Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης

Γιάννης Λοβέρδος

Β3 Νότιος Τομέας Αθηνών

Νίκος Δένδιας

Κωνσταντίνος Κυρανάκης

Διονύσιος Χατζηδάκης

Θεοχάρης Θεοχάρης

Άννα Καραμανλή

Σοφία Βούλτεψη

Μπάμπης Παπαδημητρίου

Ιωάννης Καλλιάνος

Βασίλης-Πέτρος Σπανάκης

Α' Πειραιώς

Κωνσταντίνος Κατσαφάδος

Ιωάννης Μελάς

Νίκος Μανωλάκος

Νόνη Δούνια

Χριστόφογος-Εμμανουήλ Μπουτσικάκης

Β' Πειραιώς

Κυριάκης Μητσοτάκης

Δημήτρης Μαρκόπουλος

Α' Ανατολικής Αττικής

Γεωργία Μαρτίνου

Μάκης Βορίδης

Γιώργος Βλάχος

Βασίλης Οικονόμου

Β' Δυτικής Αττικής

Αθανάσιος Μπούρας

Ευάγγελος Λιάκος

Γιώργος Κωτσήρας

Αιτωλοακαρνανίας

Κωνσνταντίνος Καραγκούνης

Μάριος Σαλμάς

Σπήλιος Λιβανός

Αργολίδας

Ιωάννης Ανδριανός

Αρκαδίας

Κωνσταντίνος Βλάσης

Άρτας

Γιώργος Στύλιος

Αχαϊας

Κυριάκος Μητσοτάκης

Αγγελος Τσίγκρης

Ανδρέας Κατσανιώτης

Ιάσων Φωτήλας

Βοιωτίας

Ανδρέας Κουτσούμπας

Γρεβενών

Ανδρέας Πάτσης

Δράμας

Κωνσταντίνος Μπλούχος

Δωδεκανήσου

Μάνος Κόνσολας

Βασίλειος-Νικόλαος Υψηλάντης

Μίκα Ιατρίδη

Ιωάννης Παππάς

Έβρου

Αναστάσιος Δημοσχάκης

Χρήστος Δερμεντζόπουλος

Σταύρος Κελέτσης

Ευβοίας

Σίμος Κεδίκογλου

Αθανάσιος Ζεμπίλης

Σπυρίδων Πνευματικός

Ευρυτανίας

Κωνσταντίνος Κοντογεώργος

Ζακύνθου

Διονύσιος Ακτύπης

Ηλείας

Διονυσία-Θεοδώρα Αυγερινοπούλου

Κωνσταντίνος Τζαβάρας

Ανδρέας Νικολακόπουλος

Ημαθίας

Απόστολος Βεσυρόπουλος

Αναστάσιος Μπαρτζώκας

Λάζαρος Τσαβδαρίδης

Ηρακλείου

Λευτέρης Αυγενάκης

Μάξιμος Σενετάκης

Θεσπρωτίας

Βασίλης Γιόγιακας

Α' Θεσσαλονίκης

Κωνσταντίνος Καραμανλής

Κωνσταντίνος Γκιουλέκας

Ελένη Ράπτη

Σταύρος Καλαφάτης

Στράτος Σιμόπουλος

Άννα Ευθυμίου

Δημήτρης Κούβελας

Β' Θεσσαλονίκης

Θεόδωρος Καράογλου

Σάββας Αναστασιάδης

Δημήτρης Βαρτζόπουλος

Ιωαννίνων

Κωνσταντίνος Τασούλας

Σταύρος Καλογιάννης

Μαρία-Αλεξάνδρα Κεφαλά

Γιώργος Αμυράς

Καβάλας

Νικόλαος Παναγιωτόπουλος

Ιωάννης Πασχαλίδης

Μακάριος Λαζαρίδης

Καρδίτσας

Κωνσταντίνος Τσιάρας

Γεώργιος Κώτσος

Ασημίνα Σκόνδρα

Καστοριάς

Ζήσης Τζηκαλάγιας

Κέρκυρας

Στέφανος Γκίκας

Κεφαλληνίας

Παναγής Καππάτος

Κιλκίς

Γεώργιος Γεωργαντάς

Κοζάνης

Ευστάθιος Κωνσταντινίδης

Παρασκευή Βριζίδου

Μιχάλης Παπαδόπουλος

Γεώργιος Αμανατίδης

Κορινθίας

Χρίστος Δήμας

Νίκος Ταγαράς

Μαριλένα Σουκουλή

Κυκλάδων

Ιωάννης Βρούτσης

Κατερίνα Μονογιού

Φίλιππος Φορτωμάς

Λακωνίας

Θανάσης Δαβάκης

Νεοκλής Κρητικός

Λάρισας

Μάξιμος Χαρακόπουλος

Χρήστος Κελλάς

Στέλλα Μπίζιου

Λασιθίου

Ιωάννης Πλακιωτάκης

Λέσβου

Χαράλαμπος Αθανασίου

Λευκάδα

Θανάσης Καββαδάς

Μαγνησίας

Χρήστος Μπούκωρος

Ζέττα Μακρή

Θανάσης Λιούπης

Κωνσταντίνος Μαραβέγιας

Μεσσηνίας

Αντώνης Σαμάρας

Ιωάννης Λαμπρόπουλος

Μίλτος Χρυσομάλλης

Περικλής Μαντάς

Ξάνθης

Σπύρος Τσιλιγγίρης

Πέλλας

Γιώργος Καρασμάνης

Διονύσης Σταμενίτης

Λάκης Βασιλειάδης

Πιερίας

Φώντας Μπαραλιάκος

Άννα Μάνη-Παπαδημητρίου

Σάββας Χιονίδης

Πρέβεζα

Στέργιος Γιαννάκης

Ρεθύμνης

Ιωάννης Κεφαλογιάννης

Ροδόπης

Ευρυπίδης Στυλιανίδης

Σάμου

Χριστόδουλος Στεφανάδης

Σερρών

Κωνσταντίνος Καραμανλής

Φωτεινή Αραμπατζή

Τάσος Χατζηβασιλείου

Θεόφιλος Λεονταρίδης

Τρικάλων

Κωνσταντίνος Σκρέκας

Αθανάσιος Λιούτας

Κατερίνα Παπακώστα-Παλιούρα

Φθιώτιδας

Χρήστος Σταϊκούρας

Ιωάννης Οικονόμου

Γεώργιος Κοτρωνιάς

Θέμης Χειμάρας

Φλώρινας

Ιωάννης Αντωνιάδης

Φωκίδας

Ιωάννης Μπουγάς

Χαλκιδικής

Γιώργος Βαγιωνάς

Χανίων

Ντόρα Μπακογιάννη

Κωνσταντίνος-Μανούσος Βολουδάκης

Βασίλης Διγαλάκης

Χίου

Νότης Μηταράκης


ΣΥΡΙΖΑ

Επικρατείας

Βασίλης Βασιλικός

Έφη Αχτσιόγλου

Πάνος Σκουρλέτης

Αλέκος Φλαμπουράρης

Α' Αθηνών

Νίκος Βούτσης

Δημήτρης Τζανακόπουλος

Νίκος Φίλης

Χριστόφορος Βερναδάκης

Β1 Βόρειου Τομέα Αθηνών

Ευκλείδης Τσακαλώτος

Κωνσταντίνος Ζαχαριάδης

Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου

Γιώργος Κατρούγκαλος

Β2 Δυτικού Τομέα Αθηνών

Ιωάννης Δραγασάκης

Δημήτρης Βίτσας

Χαρά Καφαντάρη

Θανάσης Παπαχριστόπουλος

Β3 Νοτίου Τομέα Αθηνών

Νίκος Παππάς

Θεανώ Φωτίου

Γιάννης Μουζάλας

Ιωάννης Μπαλάφας

Ραλλία Χρηστίδου

Α' Πειραιώς

Θεόδωρος Δρίτσας

Β' Πειραιώς

Νίνα Κασιμάτη

Ιωάννης Ραγκούσης

Τρύφων Αλεξιάδης

Α' Ανατολικής Αττικής

Αλέξης Τσίπρας

Χρήστος Σπίρτζης

Νάσος Αθανασίου

Β' Δυτικής Αττικής

Γιώργος Τσίπρας

Αιτωλοακαρνανίας

Γιώργος Βαρεμένος

Θάνος Μωραϊτης

Αργολίδας

Ιωάννης Γκιόλας

Αρκαδίας

Γιώργος Παπαηλιού

Άρτας

Όλγα Γεροβασίλη

Αχαϊας

Αλέξιος Τσίπρας

Σία Αναγνωστοπούλου

Κωνσταντίνος Μάρκου

Βοιωτίας

Γιώτα Πούλου

Δράμας

Θεόφιλος Ξανθόπουλος

Δωδεκανήσου

Νεκτάριος Σαντορινιός

Έβρου

Νατάσα Γκάρα

Ευβοίας

Ευάγγελος Αποστόλου

Μιλτιάδης Χατζηγιαννάκης

Ηλείας

Διονύσιος-Χαράλαμπος Καλαματιανός

Ημαθίας

Φρόσω Καρασαρλίδου

Ηρακλείου

Χάρης Μαμουλάκης

Σωκράτης Βαρδάκης

Νικόλαος Ηγουμενίδης

Θεσπρωτίας

Μάριος Κάτσης

Α' Θεσσαλονίκης

Κατερίνα Νοτοπούλου

Ιωάννης Αμανατίδης

Χρήστος Γιαννούλης

Κωνσταντίνος Ζουράρις

Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης

Β' Θεσσαλονίκης

Σωκράτης Φάμελλος

Δώρα Αυγέρη

Ιωαννίνων

Μερόπη Τζούφη

Καβάλας

Σουλτάνα Ελευθεριάδου

Καρδίτσας

Σπύρος Λάππας

Καστοριάς

Ολυμπία Τελιγιορίδου

Κέρκυρας

Χρήστος-Αλέξανδρος Αυλωνίτης

Κιλκίς

Ειρήνη-Ελένη Αγαθοπούλου

Κοζάνης

Καλλιόπη Βέττα

Κορινθίας

Γεώργιος Ψυχογιός

Κυκλάδων

Νικόλας Συρμαλένιος

Λακωνίας

Σταύρος Αραχωβίτης

Λάρισας

Αλέξιος Τσίπρας

Βασίλειος Κόκκαλης

Λασιθίου

Εμμανουήλ Θραψανιώτης

Λέσβου

Ιωάννης Μπουρνούς

Μαγνησίας

Αλέξανδρος Μεϊκόπουλος

Κατερίνα Παπανάτσιου

Μεσσηνίας

Αλέξης Χαρίτσης

Ξάνθης

Χουσεϊν Ζέϊμπεκ

Πέλλας

Θεοδώρα Τζάκρη

Πιερίας

Μπέττυ Σκούφα

Πρέβεζας

Κωνσταντίνος Μπάρκας

Ρεθύμνης

Ανδρέας Ξανθός

Ροδόπης

Τάκης Χαρίτου

Σερρών

Λευτέρης Αβραμάκης

Τρικάλων

Αθανάσιος Παπαδόπουλος

Φθιώτιδας

Ιωάννης Σαρακιώτης

Φλώρινας

Πέτη Πέρκα

Χαλκιδικής

Κυριακή Μαλάμα

Χανίων

Παύλος Πολάκης

Χίου

Ανδρέας Μιχαηλίδης

 

ΚΚΕ

Επικρατείας

Αλέκα Παπαρήγα

Α' Αθηνών

Λιάνα Κανέλλη

Β1' Βορείου Τομέα Αθηνών

Θανάσης Παφίλης

Β2' Δυτικού Τομέα Αθηνών

Δημήτρης Κουτσούμπας

Β3' Νοτίου Τομέα Αθηνών

Χρήστος Κατσώτης

Β' Πειραιώς

Διαμάντω Μανωλάκου

Α' Ανατολικής Αττικής

Ελένη Γερασιμίδου

Αιτωλοακαρνανίας

Νίκος Παπαναστάσης

Αχαϊας

Νίκος Καραθανασόπουλος

Ευβοίας

Γεώργιος Μαρίνος

Ηρακλείου

Μανώλης Συντυχάκης

Α' Θεσσαλονίκης

Δημήτρης Κουτσούμπας

Β' Θεσσαλονίκης

Λεωνίδας Στολτίδης

Λάρισας

Γεώργιος Λαμπρούλης

Λέσβου

Μαρία Κομνηνάκα

 

ΚΙΝΑΛ

Επικρατείας

Γιώργος Καμίνης

Α' Αθηνών

Κώστας Σκανδαλίδης

Β1' Βορείου Τομέα Αθηνών

Ανδρέας Λοβέρδος

Β2' Δυτικού Τομέα Αθηνών

Νάντια Γιαννακοπούλου

Β3' Νοτίου Τομέα Αθηνών

Φώφη Γεννηματά

Αιτωλοακαρνανίας

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος

Αργολίδος

Ανδρέας Πούλας

Αρκαδίας

Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος

Άρτας

Χρήστος Γκόκας

Αχαϊας

Γιώργος Παπανδρέου

Βοιωτίας

Γεώργιος Μουλκιώτης

Δράμας

Χαρά Κεφαλίδου

Ηλείας

Μιχαήλ Κατρίνης

Ηρακλείου

Φώφη Γεννηματά

Α' Θεσσαλονίκης

Χάρης Καστανίδης

Β' Θεσσαλονίκης

Γιώργος Αρβανιτίδης

Κέρκυρας

Δημήτρης Μπιάγκης

Κιλκίς

Γεώργιος Φραγγίδης

Λάρισας

Ευαγγελία Λιακούλη 

Ξάνθης

Μπουρχάν Μπαράν

Ροδόπης

Ιλχάν Αχμέτ

Χαλκιδικής

Απόστολος Πανάς

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ

Επικρατείας

Βασίλης Βιλιάρδος

Β1' Βορείου Τομέα Αττικής

Αναστασία - Αικατερίνη Αλεξοπούλου

Β2' Δυτικού Τομέα Αττικής

Μαρία Αθανασίου

Β3' Νοτίου Τομέα Αττικής

Δημήτριος Βαγενάς

Β' Πειραιώς

Σοφία-Χάϊδω Ασημακοπούλου

Α' Ανατολικής Αττικής

Αντώνιος Μυλωνάκης

Α' Θεσσαλονίκης

Κυριάκος Βελόπουλος

Β' Θεσσαλονίκης

Κωνσταντίνος Χήτας

Λάρισας

Κυριάκος Βελόπουλος

Σερρών

Κωνσταντίνος Μπούμπας

 

ΜέΡΑ25

Α' Αθηνών

Αγγελική Αδαμοπούλου

Β1' Βορείου Τομέα Αθηνών

Κλέων Γρηγοριάδης

Β2' Δυτικού Τομέα Αθηνών

Κρίτων-Ηλίας Αρσένης

Β3' Νοτίου Τομέα Αθηνών

Σοφία Σακοράφα

Β' Πειραιώς

Γιάνης Βαρουφάκης

Α' Ανατολικής Αττικής

Μαρία Απατζίδη

Ηρακλείου

Γιάνης Βαρουφάκης

Α' Θεσσαλονίκης

Γιάνης Βαρουφάκης

Β' Θεσσαλονίκης

Κωνσταντίνα Αδάμου