current views are: 2

24 Απριλίου 2019
Δημοσίευση21:06

Νίκησε και τη Γιουνάιτεντ η Σίτι και… καλπάζει για τίτλο – Στο +1 από τη Λίβερπουλ (Βίντεο)

Με τον Ντε Χέα να φταίει και στα δύο γκολ η Σίτι νίκησε 2-0.

Δημοσίευση 21:06’
αρθρο-newpost

Μάντστερ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι: Άλμα για την κατάκτηση της Premier League έκανε η Μάντσετερ Σίτι, η οποία αν και αγχώθηκε για ένα ημίχρονο στο «Ολντ Τράφορντ», τελικά πήρε το διπλό με 2-0!

Οι Πολίτες ήταν ανώτεροι σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης, όμως στα πρώτα 45 λεπτά παρά την καλή κυκλοφορία δεν έβγαζαν φάσεις, κάτι που άλλαξε στο δεύτερο. Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να βγει μπροστά, άφησε χώρους και το… πλήρωσε.

Συγκεκριμένα, στο 54’ μετά από μία τρομερή φάση που ξεκίνησε έξω από την περιοχή της Σίτι, ο Μπερνάρντο Σίλβα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 66’ και πάλι σε αντεπίθεση ο Σανέ με δυνατό σουτ έγραψε το 0-2 και… καθάρισε το ματς, ενώ ευθύνη φέρει και για τα δύο γκολ ο Ντε Χέα που δεν είχε πάρει καλή θέση.

Με τη νίκη αυτή η Σίτι προσπέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας την Λίβερπουλ και πλέον είναι στο +1, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Οι «Πολίτες» έχουν εκτός τις Μπέρνλι και Μπράιτον και εντός τη Λέστερ, ενώ οι «κόκκινοι» υποδέχονται τις Χάντερσφιλτν – Γουλβς και αντιμετωπίζουν εκτός της Νιουκάστλ.